®
O systemie klucza
System klucza generalnego tzw. Master Key umożliwia dostęp do dowolnej ilości drzwi za pomocą jednego klucza przy jednoczesnym wprowadzeniu pełnej kontroli dostępu do pomieszczeń.
Master Key to zarówno proste systemy obejmujące małe ilości drzwi i prostą strukturę organizacyjną, jak i duże systemy zawierające wiele różnych grup kluczy, podgrup i kombinacji. Z technicznego punktu widzenia niewiele jest ograniczeń dotyczących rozmiaru i złożoności systemu.
Systemy Master Key znajdują powszechne zastosowanie m.in. w:
hotelach, motelach, pensjonatach, restauracjach, sanatoriach, placówkach oświatowych, biurach, archiwach, bankach, dużych i małych firmach, obiektach użyteczności publicznej np. w obiektach sportowych, muzeach, ośrodkach wypoczynkowych, energetyce, górnictwie, gazownictwie, budynkach mieszkalnych (klatki schodowe i mieszkania budynków wielorodzinnych i domy jednorodzinne). Dzięki temu, że systemy Master Key umożliwiają dostosowanie kluczy o różnym dostępie do poszczególnych pomieszczeń i obiektów liczba potencjalnych zastosowań dla nich jest nieograniczona.
Podstawowe zalety, jakie niesie ze sobą system klucza dla użytkownika, to:
- usprawnienie komunikacji wewnątrz obiektu.
- dowolność planowania dostępu. Praktycznie nieograniczona liczba kombinacji powoduje że system klucza sprawdzi się w każdym obiekcie i zostanie dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
- pewność - w razie zgubienia klucza można szybko przekodować potrzebne elementy systemu, co jest znacznie tańsze, niż wymiana wszystkich zamków.
- kompatybilność - możliwość powiązania systemu. tj. zamknięć drzwiowych. zamknięć meblowych oraz kłódek w jeden system na klucz Master (otwierający wszystko).
- uniwersalność i funkcjonalność sprawiają, że systemy klucza sprawdzają się w magazynach, domach wielorodzinnych, szkołach, fabrykach, sklepach, biurach.
Montaż systemu wiąże się tylko z wymianą starych wkładek na nowe, wysokiej jakości wkładki zapewniające;
1. Wygodę
- zastąpienie niewygodnego pęku jednym kluczem otwierającym wszystkie lub tylko wybrane zamki.
2. Bezpieczeństwo
- możliwość otwierania w sytuacji zagrożenia (np. pożar) jednym kluczem generalnym wszystkich pomieszczeń (szybka ewakuacja ludzi i mienia).
- ograniczenie liczby kluczy oraz zabezpieczenie przed ich nieautoryzowanym dorabianiem zapewnia pełną kontrolę nad ich obiegiem, a tym samym nad dostępem do wszystkich pomieszczeń w budynku.
- jeden klucz umożliwiający dostęp tylko do wybranych pomieszczeń i obiektów.
- system może być oparty na atestowanych wkładkach antywłamaniowych, posiadających najwyższe certyfikaty bezpieczeństwa.
3. Funkcjonalność
- system Master Key obejmuje zamknięcia różnego typu (wkładki dwustronne, jednostronne, z gałką, cylindry, kłódki, zamki przemysłowe itd.).
- system Master Key umożliwia zaprojektowanie dowolnego układu dostępu do pomieszczeń, obiektów, urządzeń, itp.
4. Oszczędności
- brak potrzeby dorabiania dużej ilości kluczy dla poszczególnych użytkowników (każdy użytkownik ma tylko jeden klucz).
- możliwość przekodowania wkładek w przypadku zgubienia klucza (brak potrzeby zamawiania nowych wkładek lub wymiany całego systemu klucza).
- możliwość dostarczenia kopii wkładek i kluczy systemowych np. w przypadku awarii wkładki, do której klucze posiada wiele osób, nawet po wielu latach możemy dostarczyć jej idealną kopię co nie powoduje konieczności wymiany kluczy).
- wybór systemu klucza cechującego się wysoką jakością gwarantuje właściwe funkcjonowanie wszystkich zamknięć przez długi czas.
System Klucza Głównego
W systemie Klucza Głównego użytkownicy pomieszczeń z kluczami indywidualnymi, otwierają swoje pomieszczenia i pomieszczenia ogólnie dostępne. Użytkownik klucza generalnego , otwiera swoim kluczem wszystkie pomieszczenia znajdujące się w swojej grupie. System ten ma zastosowanie np. w małych firmach, hotelach, pensjonatach.
Przykładowe rozwiązania systemu master key
System Klucza Generalnego
System Klucza Generalnego stanowi połączenie kilku różnych systemów klucza głównego, nad którymi stoi klucz generalny otwierający wszystkie pomieszczenia znajdujące się w systemie. Ten typ systemu ma zastosowanie w większych przedsiębiorstwach, szkołach, urzędach, szpitalach, hotelach.
System Centralnej Wkładki
W systemie tym Centralna Wkładka jest pomieszczeniem ogólnie dostępnym i jest otwierana przez wszystkich użytkowników systemu. System ten na zastosowanie w małych firmach oraz przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych (wspólnotach mieszkaniowych), gdzie mieszkańcy swoim kluczem mogą otwierać drzwi do swoich mieszkań oraz drzwi wejściowe i inne pomieszczenie ogólnie dostępne np. śmietnik

Na konkretnym przykładzie mieszkańcy budynku 1 zamykają swoim kluczem mieszkalnym wspólną centralną wkładkę (w garażu podziemnym) oraz wkładkę własnej klatki schodowej i oczywiście swojego mieszkania. Klucze do mieszkań nie pasują między sobą. Nie pasują też do innej klatki schodowej.

Najczęściej ostatnio wykonywane systemy MASTER KEY

Propozycja ta przeznaczona jest dla istniejących już spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych.
- Rozwiązanie to maksymalnie upraszcza gospodarkę kluczami dla osób obsługujących system (administracja , zarządca wspólnoty,mieszkańcy, przedsiębiorstwo utylizacji śmieci)
- Administracja posiada klucz główny pasujący do "wszystkiego"- (kolor żółty)
- Mieszkańcy posiadają klucz do swojej klatki który również obsługuje piwnicę i kojec śmietnikowy - nie pasuje natomiast do klatki sąsiadów.(kolor granatowy,czerwony,zielony)
- Klucz dla przedsiębiorstwa utylizacji śmieci - obsługuje tylko
kojce śmietnikowe

Dzięki takiemu uproszczonemu systemowi otrzymujemy oszczędność

- brak potrzeby dorabiania dużej ilości kluczy dla poszczególnych użytkowników (każdy użytkownik ma tylko jeden klucz)
- możliwość przekodowania wkładek w przypadku zgubienia klucza (brak potrzeby zamawiania nowych wkładek lub wymiany całego systemu klucza)
- możliwość dostarczenia kopii wkładek i kluczy systemowych (np. w przypadku awarii wkładki, do której klucze posiada wiele osób, nawet po wielu latach możemy dostarczyć jej idealną kopię co nie powoduje konieczności wymiany kluczy),

Wybór systemu klucza cechującego się wysoką jakością gwarantuje właściwe funkcjonowanie wszystkich zamknięć przez długi czas.

Możliwość segmentowej realizacji - czyli nie jest konieczna wymiana wkładek na system master key na "raz" - np: dany budynek wykonujemy w tym miesiącu następny za miesiąc.