Zasady doboru wkładek bębenkowych do zamków wpuszczanych
Wymiary wkładki bębenkowej

W celu właściwego doboru wkładki należy zadecydować o typie użytej wkładki oraz jej wymiarach, aby wkładka mogła być poprawnie osadzona w drzwiach, należy dobrać jej wymiary tak, aby nie wystawała z żadnej strony poza tarcze drzwiowe o więcej niż 3 mm (w przeciwnym razie poza nieestetycznym wyglądem umożliwiamy jej wyrwanie w czasie włamania), a zabierak znajdował się na środku zamka.
Długość podstawowej wkładki bębenkowej używanej w większości drzwi wewnętrznych zgodnie z PN, wynosi 62 mm, czyli A=B=31 (oznaczenie wkładki 31/31).
Często zachodzi potrzeba zakupu wkładek nietypowych najczęściej dłuższych, mających zastosowanie w drzwiach wewnętrznych, garażowych i innych. Dysponujemy bardzo szeroką gamą wymiarową wkładek bębenkowych dostępnych bezpośrednio w naszym magazynie. Wkładki, dla których odległość A równa jest odległości B nazywamy symetrycznymi, pozostałe, gdzie A<>B nazywamy asymetrycznymi. Wkładki mogą tworzyć systemy, w ten sposób, że kilka wkładek otwieranychmoże być jednym kluczem, a inne klucze otwierają tylko pojedyncze wkładki, systemy takie nazywamy Master Key - więcej ...
Wkładki bębenkowe

Wkładki bębenkowe należą do najczęściej używanych mechanicznych urządzeń zamykających. Wkładka bębenkowa została wynaleziona przez Joseph'a Bramah'a w 1784 roku. Zasada jej działania polega na blokowaniu obrotu bębenka przez kołeczki, jednoczesne uniesienie każdego z nich na właściwą wysokość przez klucz powoduje możliwość obrotu bębenka i ruch zapadki uruchamiającej zamek. Jeśli użyjemy niewłaściwego klucza jeden lub kilka kołków nadal blokuje bębenek i uniemożliwia jego obrót.
W praktyce mamy do czynienia z dwoma podstawowymi typami wkładek bębenkowych:

    wkładki do zamków wpuszczanych
wkładki uniwersalne okrągłe do zamków wierzchnich tzw. RIM -dostępne do wielu, lecz nie do wszystkich zamków nawierzchniowych - umożliwiają wymianę wkładki, a więc i kluczy bez konieczności wymiany korpusu zamka.
Ze względu na poziom bezpieczeństwa rozróżniamy wkładki następujących klas:

klasa A - wkładki zapewniające bezpieczeństwo wynikające z zasady działania mechanizmu, bez dodatkowych zabezpieczeń. Wkładki te mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nie wymagamy zwiększonego poziomu bezpieczeństwa.
   
klasa B - wkładki tej klasy cechują się większą trwałością oraz mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy utrudniające włamanie. Powinny być stosowane w obiektach użyteczności publicznej nie wymagających zwiększonego poziomu bezpieczeństwa.

klasa C - wkładki tzw. atestowane. Wkładki w tej klasie posiadają dodatkowe zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, tym kołki hartowane, zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe, zabezpieczenia pierścieniem przed wyrwaniem i ukręceniem wkładki, zabezpieczenia blokujące wkładkę w przypadku próby włamania, kartę kodującą uniemożliwiającą nieautoryzowane dorobienie klucza, unikalny profil klucza i inne. Poziom, ilość i skuteczność zabezpieczeń zależy od producenta i konkretnego typu wkładki, najczęściej za większe pieniądze kupujemy większe bezpieczeństwo
Wkładka przeciwwłamaniowa HEKTOR (kl.B) z kartą kodującą
Następnie należy dobrać rodzaj wkładki:
klasyczna wkładka bębenkowa otwierana obustronnie kluczem
Zakres dostępnych standardowo rozmiarów:
Wymiar A od 9 do 62 mm
Wymiar B od 30 do 62 mm

wkładka otwierana z jednej strony gałką, a z drugiej kluczem tzw. wkładka z gałką
Zakres dostępnych standardowo rozmiarów:
Wymiar A od 9 do 62 mm
Wymiar B od 30 do 62 mm

    wkładka z zębatką (zamiast zabieraka wkładka wyposażona jest w zębatkę) - wkładki tego typu stosuje się w zamkach wpuszczanych do nich przystosowanych, najczęściej zamkach listwowych
wkładka jednostronna tzw. połówkowa, umożliwiająca otwarcie jedynie z jednej strony /dostępne, także w wykonaniu antywłamaniowym/
Zakres dostępnych standardowo rozmiarów:
Wymiar A 9mm
Wymiar B od 30 do 62 mm


Wkładki różnią się, także ilością kluczy dostępnych w komplecie z wkładką najczęściej są to 3 lub 4 klucze, lecz spotyka się wkładki z 5 kluczami w komplecie.
Kolejną cechą jest sposób wykończenia korpusu wkładki najczęściej spotykamy wkładki mosiężne (kolor miedziano-żółty, w zleżności od producenta z połyskiem lub bez połysku), niklowane (kolor srebrny z połyskiem) lub satynowane (kolor srebrny matowy)
Wkładki: niklowana, satnowana, mosiężna

Podstawowe rodzaje wkładek bębenkowych z naszej oferty:

    * wkładki symetryczne na profilu A-2 w rozmiarach od 25x25 mm do 61x61 mm
    * wkładki połówkowe na profilu a-2 w rozmiarach od 31 do 56 mm
    * wkładki na profilu 8 mm A1
    * wkładki atestowane kl.B oraz C z kartą kodową klucza w bardzo szerokim wyborze rozmiarach od 30 do 56 mm
    * wkładki mechatroniczne, z zabezpieczeniem elektronicznym
    * wkładki na klucz nawiercany
    * wkładki długie wykonywane na zamówienie
    * wkładki do większości zamków wierzchnich
    * wkładki w systemie jednego klucza aż dowolną ilością kluczy
    * wkładki w systemie Master Key - więcej
®