Zamki nawierzchniowe (tzw. zamki wierzchnie) są podstawowym, obok zamków wpuszczanych rodzajem zamknięć stosowanych w drzwiach i bramach. Zastosowanie zamka nawierzchniowego zwiększa poziom bezpieczeństwa i czyni drzwi lub bramę bardziej odpornymi na włamanie. Poprzez zastosowanie zamka nawierzchniowego można łatwo podnieść poziom zabezpieczenia pomieszczenia. Montaż zamka nawierzchniowego jest zazwyczaj dość łatwy i nie wymaga przeróbek drzwi, chociaż zawsze należy sprawdzić, czy w posiadanych drzwiach można właściwie zamontować dany typ zamka.
Zasady doboru zamków nawierzchniowych
Zamki nawierzchniowe można podzielić na kilka klas:

    Zamki bębenkowe nieatestowane /posiadające atest klasy A lub B/

Jest to grupa najczęściej spotykanych zamków w drzwiach od których nie wymagamy szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zamki te mają powszechne zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, biurach, urzędach, szkołach itp. W naszej ofercie znajdą Państwo kilkadziesiąt zamków tego typu w różnych odmianach, wzorach i kolorystyce, oto dwa przykładowe:
Zamek TD01 /firmy LOB S.A./
Zamek ZN 100 /firmy GERDA/
    Zamki bębenkowe atestowane /atest klasy C/

Zamki z tej grupy stosowane są jako zabezpieczenie głównie drzwi wejściowych lub innych, od których wymagamy zwiększonego poziomu bezpieczeństwa. Zamki te charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją oraz rozwiązaniami klucza i mechanizmu zamykającego utrudniającymi włamanie.
W Polsce najpopularniejszym zamkiem nawierzchniowym z grupy zamków atestowanych jest zamek TYTAN ZX firmy Gerda Sp. z o.o. popularnie nazywany zamkiem GERDA.
Zamek TYTAN ZX plus
Z zamkiem TYTAN ZX konkurują polskim rynku wprowadzone do sprzedaży w ostatnich latach na zamki: YETI firmy LOB S.A. oraz zamek FANA serii 2000 i 3000 Fabryki Zamków FANA
Zamek FANA-2000
Zamek YETI 1
    *  Zamki zastawkowe atestowane /atest klasy C/

Zamki tej grupy cieszą się opinią najbardziej odpornych na włamanie. Zazwyczaj oznaczają się także solidną konstrukcją mechaniczną. Należy zauważyć, iż większość zamków sejfowych i zamków stosowanych w kasach pancernych, są to właśnie zamki zastawkowe.
Wadą tych zamków powodujących ich mniejszą popularność szczególnie w budownictwie mieszkaniowym jest zazwyczaj duży i długi klucz, dość niewygodny w codziennym użytkowaniu oraz nieco mniej estetyczny wygląd korpusu zamka. Zamki tej grupy są godne polecenia dla klientów pragnących bardzo solidnego zabezpieczenia mieszkania lub domu jako zamki główne do hal magazynowych, garaży i innych tego typu pomieszczeń. Oto kilka przykładowych zamków z tej grupy:
Zamek OMEGA 3
Zamek ALPHA
Zamek ROM 4
    Zamki nawierzchniowe tzw. garażowe

Zamki tzw.garażowe to grupa zamków o prostszej konstrukcji, wykonanych jako zamki bębenkowe lub zastawkowe. Zamki te mają powszechne zastosowanie jako zamek dodatkowy w pomieszczeniach od których nie wymagamy dużej odporności na włamanie - pomieszczeniach gospodarczych, altankach, drzwiach wewnętrznych do garaży itp.


Odmiany zamków nawierzchniowych

Zamki nawierzchniowe mogą być wykonane w różnych odmianach konstrukcyjnych oraz w szerokiej gamie kolorystycznej. W odmianach tych występują zarówno zamki nieatestowane jak i atestowane np. typu GERDA.
Do podstawowych odmian konstrukcyjnych należy:

    zamek z zapornicą - zamek wyposażony jest w zapornicę pozwalającą na uchylenie drzwi i zapobiegającą wtargnięciu do mieszkania osób niepożądanych.
zamek dwubębenkowy - zamek ten uniemożliwia zamkniecie drzwi od wewnątrz bez klucza (za pomocą gałki). Zamki tego typu winny być stosowane wówczas, gdy chcemy uniknąć niebezpieczeństwa zamknięcia drzwi przez osoby niepowołane. Zastosowanie takiego zamka uniemożliwia otwarcie go od strony wewnętrznej gałką, więc winien być stosowany także w drzwiach przeszklonych oraz kratach.
zamek bezgałkowy tzw. kratowy - zamek ten umożliwia zamknięcie i otwarcie tylko z jednej strony za pomocą klucza. Zamki tego typu stosuje się do zabezpieczenia krat, drzwi przeszklonych oraz wtedy, gdy pragniemy uniemożliwić zamknięcie pomieszczenia od strony wewnętrznej.
      Dobierając zamek nawierzchniowy należy kierować się następującymi wytycznymi:
          o ustalić grubość drzwi i dobrać zamek możliwy do zamontowania, dla danej grubości drzwi,
          o określić klasę antywłamaniowości zamka,
          o wybrać odmianę zamka: gałkowy (zwykły), dwubębenkowy, bezgałkowy, z zapornicą, z alarmem
          o wybrać model zamka ( od niego bedzie też zależał typ klucza)

      Podstawowe rodzaje zamków nawierzchniowych z naszej oferty:
          o Zamki patentowe nieatestowane 50, 60 mm - w bardzo szerokim wyborze: różne warianty wykonania, zamki typu retro, zamki wzmocnione, zamki z zapornicą, szeroka gama kolorystyczna
          o Zamki dwubębenkowe
          o Zamki bez gałkii
          o Zamki zatrzaskowe
          o Zamki z zapornicą
          o Zamki atestowane bębenkowe (GERDA, YETI, FANA, ...)
          o Zamki atestowane zastawkowe (OPTIMUS, ALPHA, OMEGA, ROM, ...)
          o Zamki garażowe zastawkowe i bębenkowe
          o Zamki furtkowe
          o Zamki meblowe zastawkowe i bębenkowe
          o Zamki kasetowe, gablotowe
®